Sorularınız için : tretwinning@gmail.com
image description

Ulusal Destek Servisinin eTwinnerlara Mesajı

Sevgili eTwinning ailesi,

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan eTwinning projesinde büyük bir aile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çoğunuzun bildiği üzere eTwinning faaliyeti, 2023 yılında on dördüncü yıldönümünü kutlamaktadır.

Eğitimin geliştirilmesine yönelik fikir, uygulama ve dileklerin paylaşılması amacıyla okul, öğretmen ve öğrencilerin bir platformda buluşturulmasını amaçlayan ve Avrupa’daki eğitim dünyasında devrim etkisi yaratacak bu fikri ilk ortaya atılmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmiş gibi görünüyor. Öğretmenler ilk kez gerçek anlamda faaliyetlerde bulunma, seyahat ve evrak işlerinin olmadığı, kendileriyle eşit kimselerin bulunduğu büyük bir topluluğun parçası olmaları için teşvik edilecekti. O dönemde yani 2005’te çoğu kimse bunun mümkün olabileceğine inanmadı. Bir insan neden gezmek, farklı yerler görmek gibi somut faydaların olmadığı bir faaliyete katılsın diye düşünüldü. Onüç yıl içinde siz öğretmenler bunun mümkün olabileceğini göstermekle kalmayıp eTwinning’in başarılı bir şekilde her geçen yıl üzerine koyarak daha fazla büyüyebileceğini de kanıtladınız. Bu başarısıyla eTwinning projesi Avrupa’da eğitime yön veren  Erasmus+ programının da ayaklarından birisi olmuştur. eTwinning tarihinin dönüm noktalarından birisi de 2009 yılında Türkiye’nin bu programa katılması olmuştur. Birkaç ay içinde binlerce heyecanlı öğretmen kayıt yaparak bu topluluğun bir parçası olmak istediklerini göstermişlerdir. Avrupa’nın diğer kesimlerindeki meslektaşları ile birlikte paylaşmaya, katkıda bulunmaya, iletişim kurmaya ve projeler hazırlamaya başladılar. Ayrıca duyurusunu yaptığımız mesleki gelişim, gruplar, akran eğitimi gibi diğer faaliyetlere de hızla katılmaya başladılar. Geldiğimiz noktada Türkiyedeki öğretmenlerin eTwinning faaliyetinde en büyük topluluğa sahip olduğu aşikardır. Bu büyük bir başarı olmakla birlikte öğretmenlerin yeniliklerden haberdar olması ve sürekli paylaşım yapıp katkı sunması gerekliliği gibi büyük sorumlulukları da beraberinde getirmektedir.

eTwinning ailesi olarak okullardaki en ilgi çekici sesleri dinlemekten hiç vazgeçmedik ve sahada çok şeyler öğrendik. Siz öğretmenler talep ettiğiniz için mesleki gelişim fırsatları, paylaşımcı gruplar ve tartışma forumları başlatıldı. Kendinizi güvende ve topluluğun bir parçası hissedebileceğiniz bir yere ihtiyaç duyuyordunuz. Bunun sonucunda ortaya milyonlarca mesaj, yüzlerce grup ve buluşma yeri ortaya çıktı. Artık eTwinning’in dünyadaki en canlı öğretmen ağı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yeterli değildir. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte başlatılan en önemli yeniliklerden birisi de her bir eTwinning üyesinin, çevrimiçi faaliyetler oluşturup düzenleyerek bağlantılarını ve dostlarını, hatta eTwinning’deki herkesi kendi kurduğu bu faaliyete davet etmesidir. Bu, ülkenizin tarihi ile ilgili bir ders, projenizin bir sunumu ya da okulunuzun tanıtımı olabilir. Arzuladığınız herhangi bir konuda, eTwinning platformunda yer alan video konferans oturumlarıyla paylaşımlar yapıp sesinizi ve fikrinizi daha geniş kitlelere duyurmaktasınız. Paylaşacak çok şeyiniz var ve eminiz ki diğer ülkelerdeki meslektaşlarınız bunlardan faydalanacaklardır.

eTwinning tüm öğretmenler içindir; bilgisayar uzmanı olmanıza ya da mükemmel İngilizce konuşmanıza gerek yoktur. Sadece internet bağlantısı olan bir bilgisayara, harika fikirlere ve eşitlerinizle paylaşım ve işbirliği yapma isteğine sahip olmanız yeterlidir. Her zaman karşılıklı güven ve kültürel anlayış düşüncesiyle, eTwinning ile… Katkılarınız için sonsuz teşekkürler!

 

eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi